Other Committees

CIVIL SERVICE COMMISSION (5 YEAR TERM)

Paul Johnson, Chair (21)
Sandra Waletzko, Vice Chair (23)
Mary Jane Wesolowski (22)
Del Kangas (20)
Richard Berchild (24)

EMPLOYEE RELATIONS COMMITTEE

Kaci Lundgren*
Tracy Middleton*
Jean Hale (Kaitlin Dittsworth)
Alex Rowe
Holly Mortenson (Melissa Pratt)
Juliana Polson
Char Kastern-Turnboom
Carol Jones
Kathy Ronchi
Peter Clark
Charlie Glazman
Tiffany Jenner
Emily Tribby
Stacey Minter
Heidi Meyer

ENERGY COMMITTEE

Dave Sletten, Chair
Michael Raunio, Vice Chair
Keith Wiley

Advisor: Mark Nelson (ECE)
Craig Tyson
Sam Pomush

HEALTH AND HUMAN SERVICES BOARD (3 YEAR TERM)

Larry Quam, Chair
Alan Jaques, Vice Chair
Patricia Ryan
Michael Raunio
Amida Gallito, MD (4/20)
Jim Bolin (4/21)
June Farkas, RN (4/22)

HIGHWAY TRAFFIC SAFETY COMMISSION

Jerry Moe, Coordinator
Jason Jackman
Keith Kesler
H. Frog Prell
Ross Baker (WisDOT)
Randy Wiessinger WisDOT BOTS

Alternates: Jake Engelman, Rick Olig, Dave Sletten, Patrick Kraetke
Thor Throne
Dan Diamon
Don Magdzas
Tom Dalbec
Deb Stein

INSURANCE BENEFIT COMMITTEE

Kevin Giersdorf, DA/Vit Witness
Cheryl Westman, Clerical/Technical
Connie Morehouse, Social Workers
James Madden, Deputies
Shena Gerchman, Nurses
Ann Doucette, Administration
Linda Corbin, Human Resources
Dave Cizmas, Forestry
Dave Sletten, Emergency Management
Michele Wick, Clerk of Courts
Greg Heinbuch, B&G
Vacant, Jailers
Tiffany Jenner, Highway
Jason Semo, Dispatchers
Tami Long, Sheriff-Jail
Candy Holm-Anderson, Finance

LAND CONSERVATION

Susan Hendrickson, Chair
Mary Lou Bergman, Vice Chair
Wendy Bong
James Soyring
Larry Luostari
Kathryn McKenzie

LAND INFORMATION COUNCIL

Rosemary Lear, Chair
Matt Johnson
Tracy Middleton
Jon Fiskness
Carol Jones
Maria Letsos
Zach DeVoe
Dave Sletten
Brad Theien

LIBRARY BOARD PLANNING COMMITTEE

Sue Hendrickson, Chair
Ron Leino, Vice Chair
Judy Aunet
Tuula Harris
Warren Bender
Kathy McDonald
Samuel Pomush
Sue Heskin, Advisor

LOCAL EMERGENCY PLANNING COMMITTEE

Carol Lindberg, Chair
Tad Matheson, Vice Chair
Nick Alexander
John O'Brien (Calumet)
Kathy Ronchi
Greg Guenard
Tony Guerra
John Sager (DNR)
Keith Kesler
Joshua Sanders (Enbridge)
Warren LaPlante (Allete)
Paul Damberg (WPR)
David Miller
Tom Dalbec
Mike Ostrenga
Steve Panger
Larry Quam
Dave Sletten
Chuck Wessberg
Tammy Wilman
Mark Liebaert

NON-PROFIT FUNDING POLICY WORK GROUP

Doug Finn
Keith Allen
Rosemary Lear
Larry Quam
Ann Doucette
Carolyn Pierce
Candy Holm-Anderson
Pat Schanen
Sue Sandvick

DOUGLAS COUNTY REVOLVING LOAN FUND ADVISORY BOARD

Dick Nystrom
Charlie Glazman
Mark Hubbard
Larry Johnson
Bruce Thompson
Jan Dalbec
Gary Elliot

REVOLVING LOAN FUND BOARD OF DIRECTORS

Dick Nystrom, President
Carol Jones, Treasurer
Susan Sandvick, Secretary
Carolyn Pierce, DC Corp. Counsel
Alan Jaques, Vice President
Mark Liebaert
Charlie Glazman
James Kehoe

RURAL HOUSING AUTHORITY

Diane Zimmerman, Chair
Patricia Ryan, Vice Chair
Sue Hendrickson

VETERANS COMMISSION

Ron Leino, Chair
Thomas "Butch" Liebaert
Sam Pomush

ZONING BOARD OF ADJUSTMENT (3 YEAR TERM)

Douglas Hanson, Chair (20)
Roger Wilson, Vice Chair (20)
Gary Saari (21)
Larry Kappes (20)
Larry Luostari (21)
Bob Martin
Vacant, Alt.